Blog poświęconym modelarstwu rakietowemu

Siły działające na rakietę RC

Jak głoszą zasady mechaniki klasycznej oraz prawo ruchu, na każde ciało poruszające się, działają określone siły. Zasady dynamiki odnoszą się do relacji sił do ruchu obiektu.

Rakieta RC jest obiektem poruszającym się w przestrzeni i co za tym idzie – działają na nią określone siły i momenty:

  • siła ciągu
  • siła ciężkości
  • siła nośna (aerodynamiczna)
  • siła oporu (aerodynamiczna)

Poniższy rysunek prezentuje siły działające na rakietę, która została uwolniona z wyrzutni…

siły działające na rakietę RC w locie

Pokrótce postaram się opisać każdą siłę, która oddziałuje na wystrzelony w przestrzeń model znajdujący się na aktywnym odcinku toru lotu.

Siła ciągu to nic innego jak ciąg wynikający z działania silnika rakietowego. Siła ciągu może być stała lub zmienna w czasie lotu.

Siła ciężkości zależy od masy wszystkich elementów, z jakich zbudowana jest rakieta i jest zmienna w trakcie lotu. Jej wartość wynika z odległości od ziemi, na jakiej się znajduje w danym momencie.

Siła nośna jest wypadkową działania strumienia powietrza, działającego na obiekt podczas lotu. Jest to siła aerodynamiczna, która hamuje lot, odchylając rakietę do idealnego toru lotu.

Siła oporu jest siłą aerodynamiczną uzależnioną jest od konstrukcji rakiety, jej kształtu i rozmiaru, oraz oczywiście od warunków atmosferycznych.

Poza standardowymi siłami działającymi na model w czasie lotu, istnieją inne dodatkowe siły sterowania, zależne są od pewnych elementów, takich jak: powierzchnie sterów, powierzchnie lotek czy też przeguby silników.

Warto zaznaczyć, że rakieta porusza się ruchem przyśpieszonym, dzięki czemu nabiera coraz większej prędkości po jej uwolnieniu z wyrzutni. Po wyłączeniu silnika rakietowego wypychającego rakietę w przestrzeń, ustaje efekt rakietowy i obiekt nadal wznosi się, przy udziale zasady bezwładności.

Kiedy rakieta przestaje wznosić się z udziałem zasady bezwładności, obiekt chwilowo jakby „stoi w miejscu” po czym następuje jego opadanie.

Wszystkie ww. etapy lotu rakiety, wraz ze zmianą prędkości, można zaobserwować na poniższym filmie…

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *