Blog poświęconym modelarstwu rakietowemu

Fajerwerki alternatywą dla rakiet?

Osoby, które interesują się puszczaniem rakiet na poziomie modelarstwa rakietowego, z pewnością nie będą zainteresowane poszukiwaniem alternatyw. Natomiast osoby początkujące, lub takie, które nie mają doświadczenia w tej ciekawej dziedzinie modelarstwa RC, często realnie są zainteresowane puszczaniem fajerwerków oraz petard. Niejednokrotnie słyszymy natomiast, że ktoś uległ wypadkowi podczas zabaw noworocznych. Jak sprawić, żeby tak ekscytująca zabawa przyniosła całą masę niesamowitych wrażeń, bez obaw o jakiekolwiek niebezpieczeństwo?

Należy kupować fajerwerki, które są oznaczone specjalnymi atestami oraz z przyzwoleniem do puszczania na terenie danego kraju. Niezwykle ważne są również punkty sprzedaży, dlatego kupujmy w sprawdzonych sklepach, lub na stoiskach w marketach – żeby tam móc sprzedawać, trzeba uzyskać pozwolenie. Jeśli kupimy sztuczne ognie wcześniej, znajdźmy im bezpieczne miejsce do oczekiwania – z dala od źródeł ciepła oraz z dala od miejsc narażonych na nadmierną wilgoć.

materialy pirotechniczne

Bardzo ważną kwestią jest instrukcja obsługi, która powinna być dołączona do fajerwerków. Jeśli nie ma takowej, oznacza to, że trzeba sobie odpuścić zakup niekompletnego produktu. Każdy pełnowartościowy produkt pirotechniczny powinien być wyposażony w dokładną instrukcję postępowania z danym modelem. Czytajmy dokładnie każdy punkt instrukcji i krok po kroku bez żadnych odstępstw, wykonujmy czynności związane z odpalaniem sztucznych ogni.

strzelanie rakiet ogniowych

Kiedy przystępujemy do samej czynności odpalania fajerwerków, powinniśmy postępować tak, jak robią to doświadczeni modelarze rakietowi. Po pierwsze zachowajmy bezpieczną odległość od wszelkich zabudowań oraz miejsc, w których przebywają ludzie. Po drugie, do czynności odpalania mogą przystąpić jedynie osoby pełnoletnie, nie pozostające pod wpływem alkoholu. Osoba, która odpali sztuczne ognie, powinna w szybkim tempie oddalić się od miejsca, w którym został uruchomiony ogień, najlepiej na odległość minimum 10 m. Podczas odpalania nie wolno pochylać się bezpośrednio nad rakietą.

puszczanie fajerwerków

Zdarza się tak, że odpalimy petardę, ale ona nie wystrzeli. Co w takim wypadku? Najprawdopodobniej jest uszkodzona, albo nie odpaliliśmy jej dostatecznie skutecznie. W takiej sytuacji, warto poczekać dłuższą chwilę, jeśli odpalenie miałoby nastąpić – wystąpi w opóźnionym czasie. Jeśli mimo oczekiwania nie dojdzie do wystrzelenia. lepiej nie ryzykować i żadnym wypadku, nie próbować ponownie jej odpalać, tylko od razu zgłosić na straż pożarną.

petardy

Fajerwerki mogą stanowić fajną alternatywę dla rakiet – szczególnie w czasie sylwestrowo – noworocznych szaleństw. Aczkolwiek niezmiernie ważne jest zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Dlatego bawmy się z głową i stosujmy się zasad zapisanych powyżej, aby uniknąć wszelkich sytuacji zagrożenia.

«

One comment on “Fajerwerki alternatywą dla rakiet?”

  1. Piro pisze:

    Fajerwerki pięknie wyglądają, ale pozwolenie na ich puszczanie poza sezonem, to dość droga sprawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *