Blog poświęconym modelarstwu rakietowemu

Muzeum Wyrzutnia Rakiet w Rąbce k. Łeby – niesamowite atrakcje dla miłośników militariów oraz świetna zabawa dla dzieci.

Będąc na wakacjach nad naszym Bałtykiem a dokładnie w Łebie, chciałem zapoznać się z atrakcjami, jakie warto zobaczyć i miejscami, które warto zwiedzić. Ponieważ deptaki nadmorskie przepełnione są “naganiaczami” i ulotkarzami, od razu dowiedzieliśmy się jakie atrakcje czekają nas w Łebie i okolicach. Mi – pasjonatowi rakietowemu szybko spodobał się pomysł wycieczki do Muzeum Rakietowego w pobliskiej miejscowości.

Ponieważ pora była wczesna, zdecydowaliśmy jeszcze tego samego dnia wyruszyć w drogę. Ponieważ owe muzeum, w którym można zobaczyć rakiety usytuowane jest na drodze do Wydm, połączyliśmy dwie atrakcje w jedną wycieczkę.

Pierwszą decyzję, jaką musieliśmy podjąć była bez wątpienia forma transportu. Możliwości było kilka: swój samochód – z opcją drogiego parkingu oraz dodatkowymi trzema kilometrami pieszo, meleksy (pojazdy napędzane silnikiem elektrycznym) lub statek. Bezpośrednio do muzeum rakiet oraz do jedynej w Polsce pustyni z wydmami nie można dojechać samochodem, z uwagi na ochronę nieskazitelnego powietrza.

Muzeum Wyrzutnia Rakiet w Rąbce k. Łeby

Skoro tak czyste powietrze miało nas spotkać, to zdecydowaliśmy się część trasy pokonać meleksem, część statkiem – oddychając czystym lasem, a pozostałą część na własnych nogach. I faktycznie okazało się, że powietrze jest niesamowicie czyste a oddychanie pełną piersią już dawno nie było dla mnie taką przyjemnością.

Kiedy dotarliśmy do naszego pierwszego celu – Muzeum Wyrzutni Rakiet – już przy wejściu odczułem klimat militarny. Przed samym wejściem po obu stronach znajdowały się niewielkie zakratowane zabudowania, jakby pomieszczenia w głębi ziemi…

Gdy weszliśmy na teren muzeum, zostaliśmy miło przywitani przez pracowników i po zakupieniu biletów wstępu (niewielki koszt) mogliśmy rozpocząć zwiedzanie. Zostaliśmy krótko poinstruowani co i jak zwiedzać, zatem ruszyliśmy.

rakiety wyrzutnie

Pierwszym obiektem na jaki się przeszliśmy, była wieża widokowa z której mogliśmy obserwować piękne widoki okolicy po same morze. I pomyśleć, że był to zupełnie tajny poligon niemiecki, który działał w 1940 roku. Nic dziwnego, w końcu w najbliższym otoczeniu kilometry lasów i teren kompletnie nie zamieszkały. Świetnie miejsce do wystrzeliwania rakiet oraz testowania wszelkiej maści bomb.

Następnie dokładnie obejrzeliśmy wszystkie obiekty – rakiety, wyrzutnie do rakiet, lej startowy rakiet posiadający widoczne kanały po chłodziwie, fundamenty hali montażowej, gdzie konstruowano rakiety przeciwlotnicze, fundamenty radiolokacyjnych stacji, a także sam bunkier dowodzenia.

wyrzutnia rakiety

Kolejnym etapem naszego zwiedzania była wystawa licznych fotografii, starych dokumentów a także planów poligonu. Mieliśmy również okazję zobaczyć pozostałości z okien bunkrów – szkła niesamowicie oddające charakter tamtejszych czasów. Nie omieszkaliśmy również przyjrzeć się broni, motocyklowi wojennemu oraz pozostałościom po prawdziwych rakietach.

Muszę przyznać jedno – obiekty jakie można zobaczyć w muzeum zdecydowanie robią wrażenie. Warto wybrać się tam całą rodziną – dorosłych z pewnością zaciekawią maszyny militarne oraz wielkie repliki rakiet. A możliwość zrobienia sobie zdjęcia na pojeździe wojennym to świetna zabawa dla najmłodszych.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *