System odzyskiwania rakiet RC – sposoby bezpiecznego lądowania
Każda rakieta musi być wyposażona w tzw. system odzyskiwania. Wszystko po to, aby możliwy był swobodny powrót wystrzelonej rakiety na ziemię. Żeby nie stwarzać zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa i umożliwić dalsze loty naszej rakiety, niezbędne jest zadbanie o porządny i niezawodny sposób jej lądowania. System odzyskiwania, jaki zastosujemy nie może być wrażliwy na ogień, gdyż jak wiadomo rakieta może stworzyć środowisko podatne na pożar.
Najbardziej oczywiste wydaje się być użycie spadochronu, który uwalniany jest, gdy proch strzelniczy ulega spalaniu.
Poza najczęściej używanym sposobem istnieją inne, których znajdą się zwolennicy.
Pierwszym sposobem będzie… brak systemu odzyskiwania 🙂 I faktycznie takie rozwiązanie jest możliwe w przypadku lekkich rakiet, które opadając na ziemię tworzą siłę tarcia, więc w naturalny sposób hamują.
Następny sposób, sprawdzający się w przypadku lekkich rakiet, to wystrzelenie czubka rakiety przymocowanego za pomocą linek lub gumki. Tu również powstaje opór powietrza, który w naturalny sposób zmniejsza prędkość zbliżając się do ziemi.
Kolejnym stosowanym rozwiązaniem może być przesunięcie silnika podczas jego wystrzału. Taki zabieg sprawi, że środek ciężkości ulegnie zmianie, co spowolni proces opadania rakiety.
Innym sposobem, który można spotkać, jest spadek wirowy przy użyciu płatów, które wysuwają się, aby zapewnić bezpieczne lądowanie.
Pomimo, że lądowanie przy użyciu spadochronu wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, warto pomyśleć, czy któryś z przedstawionych bardzo prostych sposobów, nie sprawdziłby się w przypadku lądowania Waszych modeli.
System lądowania nie jest natomiast konieczny jeśli chcemy lądować w wodzie 🙂