Blog poświęconym modelarstwu rakietowemu

Jak zrobić rakietę wodną?

Wystrzeliwanie rakiet przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych tym rodzajem hobby. Nic dziwnego, w końcu pozwala sięgnąć nieba i poczuć się prawie jak naukowiec. Doskonale znane wszystkim rakiety dostępne w sklepach dostarczają nie lada zabawy i satysfakcji z wystrzału, udanego – najlepiej wysokiego lotu oraz równie udanego lądowania – chcemy w końcu odzyskać naszą rakietę w jednym kawałku.

lot rakiety wodnej bezpieczne lądowanie

Gotowe modele rakiet dostępne w sklepach, to nie jedyne dostępne rozwiązanie dla przeciętnej osoby. Wielu najmłodszych modelarzy swoją przygodę zaczyna od rakiet wodnych? Dlaczego? Ponieważ do ich wykonania nie potrzeba, żadnych zaawansowanych umiejętności – wręcz przeciwnie – jej stworzenie jest banalnie proste. A materiały służące do jej zbudowania prawdopodobnie każdy ma w swoim domu.

Co zatem jest potrzebne do zbudowania rakiety na wodę? Przede wszystkim plastikowa butelka np. po wodzie mineralnej, lub coli, która będzie stanowić korpus naszej rakiety. Pojemność butelki dowolna, choć większa butelka będzie większym wyzwaniem, dlatego może warto rozpocząć swoją przygodę z rakietą wodną od najmniejszej – półlitrowej. Potrzebujemy jeszcze korek po winie, wentyl od dętki do roweru, tekturę, pompkę rowerową, metalowy drut ok. 40 cm, rurkę ok. 20 cm oraz klej i taśmę klejącą.

budowa rakiety wodnej

Jak zbudować rakietę wodną? Przystępujemy zatem do pracy. Ze starej dętki do koła rowerowego pozbywamy się wentylka. Następnie w korku od wina wydrążamy otwór trochę mniejszy od średnicy wentylka, żeby ciasno go tam później wepchnąć. Po wydrążeniu otworu ciasno umieszczamy w nim wentylek.

jak zbudować rakietę wodną

Kolejnym krokiem jest utworzenie z tektury głowicy bojowej oraz skrzydeł. Te elementy są niezwykle ważne, ponieważ ułatwią lot rakiety tworząc opływowość a skrzydła spełnią dodatkowo funkcję wsporników. Głowica bojowa to ostro zakończony czubek rakiety – żeby ją wykonać wystarczy przyłożyć zrolowany w szpic kawałek tektury, przyciąć na odpowiednią odległość a następnie przykleić do spodu butelki. I teraz uwaga, jeśli chcemy zastosować system odzyskiwania rakiety w formie spadochronu, wystarczy, że tekturę przyłożymy bez klejenia, żeby po wyrzucie mogła po prostu się otworzyć i uwolnić schowany pod nią spadochron, który oczywiście należy przyczepić do butelki. Skrzydła analogicznie wykonujemy przykładając tekturę i przycinając jej właściwą część a następnie przyklejając. Optymalnie doczepia się 4 skrzydła.

rakieta wodna budowa

Kolejnym krokiem jest stworzenie systemu wyrzutni rakietowej. Bierzemy drut, wyginamy go na jednym końcu o 180 stopni – dzięki temu stworzymy zaczep do wyrzutni. Następnie przyklejamy drut do butelki okręcając go taśmą klejącą dookoła butelki niezawiniętą końcówką w stronę szyjki butelki – tak aby wolny drut wystawał poza korpus.

Cała konstrukcja jest już gotowa. Wystarczy wziąć cały nasz sprzęt i udać się w bezpieczne miejsce na wolnej przestrzeni. Ale o procesie wystrzeliwania rakiety w następnym poście – Zapraszam.

«
»

One comment on “Jak zrobić rakietę wodną?”

  1. kazalnica pisze:

    A co z dyszą wylotową ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *